Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Álvaro Filho/Saymon Álvaro Morais Filho Saymon Barbosa Santos 3740 4504 3380 4004
2 BRA   Pedro Solberg/Guto Pedro Solberg Gustavo Albrecht Carvalhaes 2860 3238 3260 3638
3 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 3240 3240 3120 3120
4 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 1920 1920 3120 3240
5 LAT   Smedins/Samoilovs Janis Smedins Aleksandrs Samoilovs 3760 4340 3060 3648
6 BRA   Evandro/Andre Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Andre Loyola Stein 3020 3204 2840 3024
7 RUS   Liamin/Krasilnikov Nikita Liamin Viacheslav Krasilnikov 2260 2340 2640 3140
8 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1470 2089 1540 2227
9 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 3400 3502 2620 2702
10 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 2780 3050 2544 2698
11 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2360 2600 2480 2848
12 RUS   Stoyanovskiy/Yarzutkin Oleg Stoyanovskiy Artem Yarzutkin 2200 2972 2400 3188
13 USA   Gibb/Crabb Ta. Jacob Gibb Taylor Crabb 2205 2250 2165 2210
14 USA   Brunner/Patterson Theodore Brunner Casey Patterson 2205 2375 2135 2305
15 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 2170 2250 2060 2220
16 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2160 2480 2040 2280
17 USA   Hyden/Doherty John Hyden Ryan Doherty 2052 2252 1812 1952
18 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 1780 1780 1780 1900
19 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1860 2042 1696 2058
20 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 1900 2240 1640 1980
21 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 1521 2099 1625 2119
22 CAN   Saxton/Schalk Ben Saxton Chaim Schalk 2480 2480 1540 1540
23 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1716 2212 1506 2028
24 CAN   Plantinga/O'Gorman Michael Plantinga Grant O'Gorman 1809 2213 1496 1936
25 CUB   Gonzalez/Nivaldo Sergio Reynaldo Gonzalez Bayard Nivaldo Nadhir Dias Gomez 1830 1950 1450 1570
26 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1658 2148 1436 2258
27 AUS   McHugh/Schumann Christopher McHugh Damien Schumann 1538 1878 1428 1888
28 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 1765 1810 1390 1390
29 QAT   Jefferson/Cherif Jefferson Santos Pereira Cherif Younousse 1590 1680 1255 1420
30 USA   Rosenthal/Crabb Tr. WC Sean Rosenthal Trevor Crabb 1080 1080 1160 1160
31 SUI   Gerson/Zandbergen WC Mirco Gerson Michiel Zandbergen 966 1160 640 796
32 SUI   Kissling, J./Strasser Jonas Kissling Alexei Strasser 978 1001 626 637