Teams Men - Qualification

Overview

Teams Men - Qualification

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 USA   Crabb Tr./Rosenthal Trevor Crabb Sean Rosenthal 900 900 840 900
2 USA   Kolinske/Evans William Kolinske Miles Evans 910 940 760 940
3 BLR   Dziadkou/Kavalenka Aliaksandr Dziadkou Aliaksandr Kavalenka 940 1276 740 1315
4 NOR   Mol H./Berntsen Hendrik Nikolai Mol Mathias Berntsen 882 1245 712 1245
5 AUT   Winter/Hörl Tobias Winter Julian Hörl 895 1385 655 1385
6 LAT   Finsters/Solovejs Rihards Finsters Aleksandrs Solovejs 837 1225 645 1225
7 FRA   Thiercy/Gauthier-Rat Maxime Thiercy Arnaud Gauthier-Rat 820 1453 620 1453
8 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 860 1396 620 1396
9 EST   Nõlvak/Tiisaar Kusti Nõlvak Mart Tiisaar 736 1042 540 1102
10 SRB   Kolaric/Klasnic Lazar Kolaric Djordje Klasnic 760 1084 540 1084
11 RUS   Bykanov/Hudyakov Ruslan Bykanov Maksim Hudyakov 620 692 525 740
12 TUR   Mermer/Giginoglu Hasan Huseyin Mermer Murat Giginoglu 643 848 489 848
13 ENG   Gregory/Sheaf Chris Gregory Jake Sheaf 718 1295 488 1295
14 SLO   Zemljak/Pokeršnik, D. Nejc Zemljak Danijel Pokeršnik 580 764 473 764
15 AUT   Müllner/Schnetzer Daniel Müllner Florian Schnetzer 656 1045 468 1045
16 FRA   Barthelemy/Di Giantommaso Olivier Barthelemy Romain Di Giantommaso 588 953 460 953
17 RUS   Ivanov/Leshukov Vasilii Ivanov Ilya Leshukov 470 470 428 548
18 NED   Penninga/Van Steenis Ruben Penninga Tom van Steenis 520 682 427 682
19 JPN   Takahashi/Gottsu Takumi Takahashi Yusuke Ishijima 484 484 414 484
20 FIN   Nurminen/Siren Jyrki Nurminen Santeri Siren 537 617 413 617
21 UKR   Denin/Popov Oleksii Denin Sergiy Popov 554 858 412 897
22 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 507 751 410 751
23 JPN   Koshikawa/Hasegawa Yu Koshikawa Yoshiumi Hasegawa 486 616 366 616
24 AUT   Kunert/Waller Thomas Kunert Philipp Waller 538 913 354 913
25 UKR   Gordieiev/Zhuravel Iaroslav Gordieiev Evgen Zhuravel 494 853 349 853
26 TUR   Urlu/Sagir Safa Urlu Ali Berke Sagir 351 351 301 351
27 CZE   Bercik/Dumek Vaclav Bercik Jan Dumek 351 402 300 402
28 GER   Betzien/Poniewaz D. Max Betzien David Poniewaz 346 401 292 401
29 LTU   Rumsevicius/Kazdailis Arnas Rumsevicius Lukas Kazdailis 329 351 284 351
30 NED   Blom/de Groot QWC Mees Blom Yorick de Groot 276 326 221 326
31 USA   Priddy/Casebeer QWC William Reid Priddy Jeremy Casebeer 115 115 115 115
32 RSA   Goldschmidt/Williams Grant Goldschmidt Leo Williams 91 91 90 91