Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2770 3410 2770 2930
2 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2750 3050 2750 3050
3 RUS   Liamin/Krasilnikov Nikita Liamin Viacheslav Krasilnikov 2560 3365 2560 3100
4 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 2480 3260 2380 3020
5 RUS   Stoyanovskiy/Yarzutkin Oleg Stoyanovskiy Artem Yarzutkin 2080 3200 2080 2960
6 CAN   Plantinga/O'Gorman Michael Plantinga Grant O'Gorman 1913 3191 1893 2853
7 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1674 3018 1674 2658
8 CHN   HA Likejiang/Bao J. Likejiang Ha Jian Bao 775 775 1055 1055
9 AUS   McHugh/Schumann Christopher McHugh Damien Schumann 1506 1756 1550 1760
10 QAT   Júlio/Ahmed Júlio César Do Nascimento Júnior Ahmed Tijan 1418 1574 1364 1430
11 POL   Rudol/Szalankiewicz Maciej Rudol Jakub Szalankiewicz 1520 2657 1484 2357
12 AUT   Kunert/Dressler Thomas Kunert Christoph Dressler 1608 3092 1548 2852
13 GER   Dollinger A./Erdmann Armin Dollinger Jonathan Erdmann 1465 2323 1465 2245
14 CUB   Gonzalez/Nivaldo Sergio Reynaldo Gonzalez Bayard Diaz Gomez Nivaldo Nadir 1790 1790 1430 1430
15 NOR   Berntsen/Sørum, C. Mathias Berntsen Christian Sandlie Sørum 1646 2833 1646 2687
16 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1474 2404 1474 2287
17 CHN   Li Zhuoxin/Ch. W. Zhou Zhuoxin Li Chaowei Zhou 585 585 637 637
18 ISR   Faiga/Hilman Sean Faiga Ariel Hilman 1280 1860 1280 1820
19 AUT   Huber A./Petutschnig Alexander Huber Lorenz Petutschnig 1511 2072 1334 1607
20 EST   Tiisaar/Nõlvak Mart Tiisaar Kusti Nõlvak 976 1540 976 1630
21 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 1144 1630 1144 1710
22 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 1040 1274 1040 1274
23 BRA   Oscar/Hevaldo Oscar Brandão Hevaldo Sabino Moreira 1187 1223 895 907
24 LAT   Tocs/Finsters Edgars Tocs Rihards Finsters 1160 1901 1160 1851
25 USA   Doherty/Drost WC Ryan Doherty James Avery Drost 919 999 919 999
26 USA   Rosenthal/Crabb Tr. Sean Rosenthal Trevor Crabb 1106 1450 1106 1226
27 RUS   Bykanov/Koshkarev Ruslan Bykanov Yaroslav Koshkarev 1316 1316 1316 1316
28 AUT   Seidl Rob./Winter Robin Seidl Tobias Winter 1507 2191 1320 1726
29 FRA   Krou/Aye Youssef Krou Quincy Aye 1062 1680 1038 1470
30 UKR   Babich/Gordieiev Mykola Babich Iaroslav Gordieiev 1304 1918 1304 1998
31 USA   Slick/Allen Stafford Slick William Allen 1529 1669 1195 1195
32 SUI   Gerson/Zandbergen Mirco Gerson Michiel Zandbergen 1036 1442 1026 1384