Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 2664 2818 3320 3658
2 BRA   Álvaro Filho/Saymon Álvaro Morais Filho Saymon Barbosa Santos 3500 4124 3680 4304
3 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 3240 3240 3600 3600
4 BRA   Pedro Solberg/Guto WC Pedro Solberg Gustavo Albrecht Carvalhaes 2540 2918 3040 3418
5 BRA   Andre/Evandro Andre Loyola Stein Evandro Gonçalves Oliveira Júnior 2840 3024 2950 3224
6 RUS   Krasilnikov/Liamin Viacheslav Krasilnikov Nikita Liamin 2580 2900 2760 3620
7 LAT   Smedins/Samoilovs Janis Smedins Aleksandrs Samoilovs 3260 3848 2660 3248
8 BRA   Bruno Schmidt/Alison Bruno Oscar Schmidt Alison Cerutti 2700 2782 2620 2702
9 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2100 2340 2320 2560
10 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 1860 1860 2300 2700
11 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2480 2848 2160 2528
12 RUS   Stoyanovskiy/Yarzutkin Oleg Stoyanovskiy Artem Yarzutkin 1992 2588 2112 3368
13 USA   Doherty/Hyden Ryan Doherty John Hyden 1932 2012 2112 2272
14 USA   Brunner/Patterson Theodore Brunner Casey Patterson 1975 2065 1985 2245
15 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 1560 1740 1660 2160
16 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 1780 1900 1660 1780
17 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1528 2138 1556 2618
18 POL   Rudol/Szalankiewicz WC Maciej Rudol Jakub Szalankiewicz 1344 1707 1600 1954
19 QAT   Jefferson/Cherif Jefferson Santos Pereira Cherif Younousse 1210 1300 1510 1780
20 CAN   Plantinga/O'Gorman Michael Plantinga Grant O'Gorman 1524 1928 1490 1990
21 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1506 1888 1446 1956
22 AUS   McHugh/Schumann Christopher McHugh Damien Schumann 1368 1648 1428 2076
23 CAN   Saxton/Schalk Ben Saxton Chaim Schalk 2000 2000 1420 1420
24 AUT   Seidl Rob./Horst Robin Seidl Alexander Horst 1508 1801 1388 1705
25 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 1380 1437 1320 1481
26 POL   Prudel/Kujawiak Mariusz Prudel Kacper Kujawiak 1632 1708 1372 1448
27 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 1450 1450 1150 1150
28 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 1076 1518 1080 1390
29 GER   Dollinger A./Erdmann Armin Dollinger Jonathan Erdmann 1224 1582 996 1718
30 ARG   Capogrosso/Azaad Nicolás Capogrosso Julian Amado Azaad 900 964 900 1080
31 BLR   Kavalenka/Dziadkou Aliaksandr Kavalenka Aliaksandr Dziadkou 874 1064 874 1144
32 BRA   George/Vitor Felipe George Souto Maior Wanderley Vitor Gonçalves Felipe 1158 1220 842 860