Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 USA   Ross/Walsh Jennings April Ross Kerri Walsh Jennings 4180 5530 4180 5530
2 BRA   Larissa/Talita Larissa França Maestrini Talita Da Rocha Antunes 3860 4912 3860 4912
3 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 3090 5832 3090 5832
4 GER   Walkenhorst/Großner Kira Walkenhorst Julia Großner 2928 4345 2928 4345
5 BRA   Agatha/Duda Agatha Bednarczuk Eduarda Santos Lisboa 2660 3778 2660 3778
6 SUI   Heidrich/Vergé-Dépré, A. Joana Heidrich Anouk Vergé-Dépré 2595 4199 2595 4199
7 BRA   Elize Maia/Taiana Lima Elize Secomandi Maia Taiana Lima 2495 3868 2495 3868
8 SUI   Betschart/Hüberli Nina Betschart Tanja Hüberli 2360 3956 2360 3956
9 CZE   Hermannova/Slukova Barbora Hermannová Marketa Slukova 2350 3950 2350 3950
10 ARG   Gallay/Klug Ana Gallay Georgina Klug 2340 3934 2340 3934
11 CAN   Wilkerson/Bansley Brandie Wilkerson Heather Bansley 2308 2966 2308 2966
12 NED   van Gestel/Meppelink Sophie van Gestel Madelein Meppelink 2256 3326 2256 3326
13 USA   Sweat/Summer Brooke Sweat Summer Ross 2225 3215 2225 3215
14 BRA   Josi/Lili Josemari Alves Liliane Maestrini 2100 2923 2100 2923
15 AUS   Bawden/Laird Louise Bawden Nicole Laird 2050 2482 2050 2482
16 BRA   Barbara/Fernanda QWC Barbara Seixas De Freitas Fernanda Alves 2030 2168 2030 2168
17 FIN   Lahti/Parkkinen Taru Lahti-Liukkonen Anniina Parkkinen 1803 3511 1803 3511
18 USA   Fendrick/Hughes Lauren Fendrick Sara Hughes 1830 2290 1830 2290
19 ITA   Menegatti/Perry Marta Menegatti Rebecca Diane Perry 1765 2510 1765 2510
20 CAN   Pischke/May Taylor Pischke Kristina May 1710 2370 1710 2370
21 GER   Bieneck/Schneider Victoria Bieneck Isabel Schneider 1672 2543 1672 2543
22 CZE   Kolocova/Kvapilova Kristyna Kolocova Michala Kvapilová 1572 2592 1572 2592
23 GER   Borger/Kozuch WC Karla Borger Margareta Kozuch 1560 2794 1560 2794
24 RUS   Ukolova/Barsuk Evgenia Ukolova Anastasia Barsuk 1519 2329 1519 2329
25 AUT   Schützenhöfer/Schwaiger S. Katharina Schützenhöfer Stefanie Schwaiger 1501 2200 1501 2200
26 RUS   Birlova/Makroguzova Ekaterina Birlova Nadezda Makroguzova 1418 2242 1418 2242
27 USA   Lane/Pollock WC Lane Carico Irene Pollock 1402 1722 1402 1722
28 USA   Hochevar/Day Brittany Hochevar Emily Day 1400 2242 1400 2242
29 GER   Ittlinger/Mersmann Sandra Ittlinger Teresa Mersmann 1361 2055 1361 2055
30 USA   Claes/Reeves QWC Kelly Claes Kelly Reeves 1320 1320 1320 1320
31 NED   Stubbe, J./Sinnema Joy Stubbe Jolien Sinnema 1356 2064 1356 2064
32 NED   van Iersel/Flier Marleen Ramond-van Iersel Manon Nummerdor-Flier 1345 1769 1345 1769